Znane kaniony Europy

Nie ma potrzeby dalekich wyjazdów, żeby zobaczyć piękno natury. Europa ma wciąż dużo do zaoferowania. Wśród atrakcji Europy znajdują się również kaniony. Najbardziej malownicze formacje skalne w Europie to m.in. kanion Verdon we Francji położony między miejscowościami Castellane i Moustiers-Sainte-Marie(jego głębokość dochodzi nawet do 700 metrów), kolejny przełom to Vintgar w Słowenii(jego wysokość dochodzi do 300 metrów), Kanion Wikos w Grecji, El Chorro w Hiszpanii(głębokość wąwozu sięga 700 metrów), natomiast najgłębszy kanion w Europie to Tara w Czarnogórze, urokliwy jest także kanion Matka w Macedonii, na którym znajdziemy liczne kościółki i monastyry oraz jaskinie, w Europie piękny jest także El Torcal w Hiszpanii.

Kaniony to formacje ukazujące piękno i siłę natury. Zaskakują głębokością, ciekawą formą, a ich kształty przywodzą na myśl baśniową krainę. W Europie jest wiele zachwycających kanionów w każdym jej zakątku i nikt nie jest w stanie określić, które są najpiękniejsze.

Kanion Verdon rozciąga się pomiędzy dwoma zbiornikami wodnymi na długości około 45 kilometrów. Czasami ma głębokość ponad 700 metrów, miejscami ma do 6 metrów szerokości. Verdon zapewnia nam zestawienie soczystej zieleni na zboczach z nefrytową taflą wody. Dodatkowo zapewnia bogactwo łatwo dostępnych punktów widokowych. Kanion można pokonać pieszo lub wodą. To także miejsce dla miłośników wspinaczki skałkowej.

Rzeka Verdon ma swe źródła w Alpach Nadmorskich. Kanion kończy się sztucznym jeziorem Świętego Krzyża (Lac de Sainte-Croix), które powstało podczas budowy zapory na rzece Verdon. Kanion oferuje liczne szlaki turystyczne o różnych poziomach trudności. Wzdłuż obu krawędzi kanionu zbudowane są drogi, a liczne mosty ułatwiają podziwianie okolicy z różnych perspektyw.

Inny charakter ma kanion Tara w Czarnogórze. Jest najgłębszy kanion w Europie(sięga do 1300 m głębokości ). Jest to rzeka dzika i rwąca, a popularnym tam sportem jest rafting. W tym kanionie wybudowano jeden z największych mostów(długość 365 metrów, a jego wysokość ponad nurtem rzeki sięga 172 m. Największa atrakcją tego kanionu jest spływ rzeką Tarą.

Przy rzece znajdują się dwa parki narodowe Park Narodowy Tara oraz Park Narodowy Durmitor. To piękne miejsce znajduje się pod ochroną UNESCO.

Z kolei kanion Matka w Macedonii(ok. 15 km od Skopje) obejmuje powierzchnię około 5 000 hektarów. Przygotowane są liczne trasy o różnej trudności. Jest to sztuczny zbiornik, powstały w wyniku budowy tamy na rzece Treska. Miejsce to oferuje widokową trasę pieszą. Kanion ten słynie również z licznych jaskiń. Dodatkowo na jej terenie znajdują się zabytkowe monastery z długą historią w tym monaster św.Andrzeja i monaster św.Mikołaja.

Warto rozejrzeć się w Europie za cudami natury, gdyż nie ma potrzeby zazdrościć takich cudów kontynentowi amerykańskiemu. Europejskie kaniony oferują niezapomniane widoki, trochę adrenaliny oraz ciut wiedzy historycznej. Warto zdecydować się na zwiedzanie któregoś z kanionów europejskich.