Jak powstał Wielki Kanion Kolorado?

Na świecie jest wiele cudów natury, które są swoistą zagadką dla człowieka. Woda, wiatr, temperatura i pozostałe czynniki atmosferyczne mają ogromny wpływ na powstawanie pięknych formacji i krajobrazów. Podobnie jest w przypadku kanionów, które najczęściej powstają na terenach pustynnych lub półpustynnych. Te absolutnie unikalne tereny charakteryzuje brak obfitej roślinności, zdolnej do powstrzymania wody opadowej. Kaniony to jednak efekt oddziaływania nie tylko deszczu, ale również rzek, wiatru czy mrozy, a ich cechą szczególną jest fakt, że każdy z nich mógł powstać w całkowicie odmiennych warunkach.

Nieustanne działanie wody, wiatru czy temperatury może wpływać na korozję, której poddana jest skała, z reguły wapienna. Te czynniki atmosferyczne przez lata kształtują kanion, czyniąc go niepowtarzalnym i wyjątkowym. Warto mieć świadomość, że kaniony powstają także na dnach oceanów, zazwyczaj przy ujściach największych rzek, a dokładniej – na powierzchniach stoków kontynentalnych.

Największy kanion świata

Najbardziej znanym i rozpoznawalnym, przede wszystkim ze względu na jego niezwykłe rozmiary, jest Wielki Kanion Kolorado. Jego maksymalna długość to niemalże 450 kilometrów, natomiast głębokość sięga nawet 1600 metrów. Wielki Kanion Kolorado to bez wątpienia wizytówka stanu Arizona, a miejsce to rokrocznie odwiedzają turyści z całego świata, zachwycając się jego majestatem.

Czas powstawania kanionu może być różny, zdarza się nawet, że skała poddawana jest erozji przez 10 milionów lat. Według naukowców, Wielki Kanion Kolorado powstał jeszcze przed wyginięciem dinozaurów i uznawany jest za prawdopodobnie najstarszy kanion na Ziemi. Aby osiągnąć dzisiejszy wygląd, musiał być on poddany erozyjnemy działaniu czynników atmosferycznych przez miliony lat.

Flora u fauna Wielkiego Kanionu

Warto zdawać sobie sprawę, że brak roślinności, która byłaby w stanie powstrzymać erozyjne oddziaływanie opadów deszczu, nie oznacza, że Wielki Kanion Kolorado jest ubogi pod względem flory i fauny. Wręcz przeciwnie, w miejscu tym występuje wiele gatunków ptaków oraz pozostałych zwierząt. Wśród nich można wyróżnić choćby pumy, bobry, łosie, węże czy jaszczurki, natomiast roślinność reprezentowana jest kaktusy, różne gatunki sosny czy świerku.

Wielki Kanion Kolorado to nie tylko możliwość ujrzenia pięknego krajobrazu z perspektywy punktu widokowego, ale również szansa na skorzystanie z szeregu innych aktywności. W tym absolutnie niepowtarzalnym miejscu można udać się na wycieczkę rowerową, spływ rzeką Kolorado lub wybrać wspinaczkę czy pieszą wędrówkę.

Jeden z obowiązkowych celów każdego podróżnika

Ten największy na świecie kanion jest dumą Parku Narodowego Wielkiego Kanionu, czyli jednego z najstarszych parków narodowych na terenie Stanów Zjednoczonych. Park Narodowy Wielkiego Kanionu został poddany kompleksowej ochronie przed wszelkiego rodzaju zagrożeniami, z obiektami latającymi włącznie. Część tego terenu jest całkowicie wyłączona dla samolotów czy helikopterów, w innych miejscach ustalono minimalną wysokość lotu. Dzięki takim zabiegom, żyjące na terenie Parku Narodowego Wielkiego Kanionu zwierzęta nie są narażone na niekorzystne oddziaływanie hałasu oraz zanieczyszczeń.

Nie ulega wątpliwości, że Wielki Kanion Kolorado to niezwykłe miejsce, które warto odwiedzić. Choć znajduje się bardzo daleko od naszego kraju, wielu Polaków decyduje się na wyprawę w tamte strony, aby podziwiać jego piękno i ogrom.