Przełom Popradu w Beskidzie sądeckim

Kaniony są piękne w każdej porze roku. Warto poznać zobaczyć chociaż jeden leżący po sąsiedzku. Beskid Sądecki należy do Beskidów Zachodnich. Natomiast przełom Popradu dzieli Beskid Sądecki na Pasmo Radziejowej i Pasmo Jaworzyny o łącznej długości 50km. Beskid Sądecki jest położony w południowej części Polski, w województwie małopolskim. Beskid Sądecki jest zbudowany ze skał osadowych, ogólnie nazywanych fliszem. Beskid Sądecki to różnorodność owadów(nadobnica alpejska, rusałki, biegacz czy zmierzchnica trupia główka).

To także różnorodność świata ryb od górskiego pstrąga czy lipienia występuje także głowacz biało płetwy, troć (łosoś dunajcowy) i głowacica. Na terenie Beskidu Sądeckiego można zobaczyć średniowieczne zamki, cerkwie oraz zabytkowe drewniane kościoły.

Poprad wypływa z Tatr Słowackich. Poprad przecina Karpaty w poprzek. Najlepszą metodą zwiedzania Sądecczyzny jest bez wątpienia kajak, można zacząć w Leluchowie, gdyż aż do Muszyny Poprad wije się z dala od większych wsi i dróg.

Dolina Popradu to rozległe bukowe lasy, najbogatsze złoża wód mineralnych w Polsce i słynne uzdrowiska takie jak Muszyna, Piwniczna, Krynica czy Żegiestów. Dolina Popradu oferuje szlaki dla pieszych jak i dla rowerzystów.

Warte do zobaczenia są uzdrowiska, zabytki Nowego Sącza takie jak rynek, ratusz, planty, bazylikę św. Małgorzaty, kościół, szkołę i ośrodek zakonny oo Jezuitów, ruiny zamku królewskiego, zabytki Starego Sącza jak rynek, muzeum regionalne Dom na Dołkach, klasztor Klarysek z 1280 r., Przełom Popradu i Dunajca, gdzie najlepiej wybrać się na spływ kajakowy. Natomiast wielkie zakola Popradu i położone w nich półwyspy nazwano to Patami. Piwniczna jest idealną bazą dla wypraw w obie części Beskidu Sądeckiego. Góry Beskidu Sądeckiego porośnięte są lasami, głównie świerkowymi.

Odwiedzając Beskid Sądecki warto obejrzeć Górę Baszta – ruiny zamku, Górę Parkową, Ogrody Sensoryczne, Radziejową i inne.

Beskid Sądecki kusi czystością, zabytkami, możliwościami kuracji, źródłami, a także dawką emocji w trakcie spływu kajakowego. Nie ma tu problemu z noclegiem czy spędzaniem wolnego czasu. Piękne widoki zapierające dech w piersiach, bogactwo fauny i flory zachęcają do spędzenia tu każdej wolnej chwili. Należy pamiętać, że Poprad jest dziwną rzeką, gdyż w niektórych miejscach wbrew wszelkim zasadom „ płynie pod górę”. Jest również jednym z najwydajniejszych i najpiękniejszych łowisk legendarnej głowacicy. Występują także w tej rzece pstrągi i duże ilości brzany, brzanki, klenia oraz świnki. Ze względu na częste kontrole warto przestrzegać formalności i limitów połowów

Kiedyś sądzono, że kąpiele w Popradzie mają właściwości lecznicze ze względu na źródła mineralne bijące w jego dnie.

Beskid Sądecki posiada dobrze wyposażoną bazę noclegową co sprawia, że jest wielu chętnych na przyjazd w ten region zarówno w celach zdrowotnych jak i rekreacyjnych. Beskid jest miejscem dla każdego kto aktywni jak i biernie spędza czas wolny. Istnieją szlaki o różnych stopniach trudności.