Wspaniały Kanion Antylopy

Wiele osób kojarzy słowo kanion przede wszystkim z Wielkim Kanionem Kolorado, jednak stan Arizona oferuje turystom znacznie więcej. Kaniony Antylopy to swoisty cud natury, który rokrocznie odwiedzają miłośnicy niezapomnianych krajobrazów z całego świata. Wąskie groty obfitują w niezwykłe gry światła i cieni, zachwycając rozmachem nawet najbardziej doświadczonych podróżników. Kanion Antylopy to prawdopodobnie jedno z ulubionych miejsc fanów fotografii, bowiem zdjęcia wykonane w tej urzekającej lokalizacji to unikalna pamiątka na całe życie.

Znajdujący się na terenie rezerwatu Indian Nawaho kanion powstawał przez miliony lat, podczas których miękki piaskowiec był poddawany erozyjnemu działaniu wody oraz wiatru. Dla wielu osób, które miały niewątpliwą przyjemność ujrzeć piękno i majestat Kanionu Antylopy, jest to jedno z najpiękniejszych miejsc na Ziemi.

Jak powstawał Kanion Antylopy?

Głównym czynnikiem wpływającym na obecny kształt Kaniony Antylopy była woda. Opady oddziaływały na piaskowiec bezpośrednio lub poprzez wywołanie powodzi błyskawicznych i zalewanie terenu wodą opadową. Te niepowtarzalne korytarze powstały w okresie monsunowych deszczów, kiedy woda tworzyła silny potok i spływała w kierunku Jeziora Powella. Dno kanionu ścielą przede wszystkim kamienie, jednak, idąc naprzeciw oczekiwaniom i komfortowi turystów, zdarza się, że są one przykryte warstwą piasku.

Kanion Antylopy można podzielić na dwie części, zwane potocznie jako górna oraz dolna. Zarówno jedna, jak i druga znajdują się na terenie rezerwatu Indian Nawaho i to jego władze sprawują pieczę nad kanionem. Taki stan rzeczy sprawia, że Kanion Antylopy jest dostępny dla turystów, a w tym wspaniałym miejscu organizowane są wycieczki w towarzystwie uprawnionego i wykwalifikowanego przewodnika. Do kanionu nie można wejść samodzielnie, ponieważ jest on traktowany niczym prywatna posiadłość – za wizytę należy zapłacić, wcześniej uzyskując zgodę władz.

Dłuższą częścią Kanionu Antylopy jest dolny fragment, czyli ten, którego bezpośrednim sąsiadem jest wspomniane wcześniej Jezioro Powella. Wejście na ten teren możliwe jest dzięki zainstalowanych wewnątrz magicznych korytarzy drabinek. Górną część nie zwiedza się pieszo, a podczas wycieczki samochodem.

Dlaczego konieczny jest przewodnik?

Największym zagrożeniem są powodzie błyskawiczne, wspomniane przy okazji genezy powstania tego absolutnie unikalnego miejsca. Wydrążone w miękkim piaskowcu korytarze podczas opadów funkcjonują niczym bezlitosny rurociąg, który zwiększa prędkość płynącej wody, zamiast ją wchłaniać. Pędząca woda porywa wszystkie obiekty, jakie spotka na swojej drodze, i płynie z nimi wprost do jeziora.

Właśnie dlatego dziś drabinki wewnątrz korytarzy są metalowe – w historii Kaniony Antylopa doszło do sytuacji, w której drewniane drabinki zostały zabrane przez wodę, przez co niewielka grupa turystów utonęła w czeluściach kanionu. Niestety, to co piękne i zachwycające, bywa czasem śmiertelnym zagrożeniem.

Jednak zdecydowanie warto odwiedzić to miejsce

Kanion Antylopy to miejsce, które bez wątpienia warto zobaczyć. Jeśli zachowamy odpowiednie środki ostrożności i postanowimy właściwie skorzystać z usług przewodnika, wizyta w tym cudzie natury może być przeżyciem, którego nie zapomnimy do końca życia. Choć kanion nie imponuje rozmiarem, gdyż jego długość to zaledwie około 300 metrów, zachwyca i inspiruje. Gra światła i cieni, szeroka paleta pastelowych barw oraz magia wydrążonych w piaskowcu korytarzy potrafi oczarować każdego.