Największe kaniony w Europie

Wielu osobom mieszkającym w Polsce kaniony kojarzą się przede wszystkim z Wielkim Kanionem Kolorado, do którego podróż jest bardzo kosztowna i czasochłonna. Warto mieć jednak świadomość, że na terenie Starego Kontynentu również można podziwiać te niezwykłe cuda natury. Choć w Europie nie odnajdziemy kanionów o podobnych rozmiarach jak wcześniej wspomniana wizytówka stanu Arizona, to istniejące na naszym kontynencie kaniony także zachwycają pięknem i majestatem.

Europa obfituje w niepowtarzalne krajobrazy

Jednym z takich miejsc jest bez wątpienia kanion Verdon, znajdujący się na terenie Francji. Jego długość dochodzi do 45 kilometrów, natomiast maksymalna głębokość wynosi ponad 700 metrów. Ogromnym atutem tej unikalnej lokacji jest niebywale łatwy dostęp do wyjątkowych punktów widokowych czy mostów. Verdon to nie tylko imponujące formacje skalne, ale również piękna zieleń na zboczach kanionu oraz niezwykła tafla wody. Kanion ten oferuje wiele perspektyw spędzania czasu i podziwiania jego walorów estetycznych, z pieszą wycieczką lub pokonaniem go drogą wodną włącznie. Wielbiciele wspinaczki skałkowej także odnajdą dla siebie możliwość realizowania swej pasji w doskonałych do tego warunkach.

Bałkany to region coraz bardziej doceniany i wybierany przez turystów, bowiem zaskakuje pięknem oraz różnorodnością. Znajdujący się w Czarnogórze kanion Tara to najgłębsza tego typu formacja na terenie Starego Kontynentu. Turyści cenią sobie przede wszystkim możliwość uczestnictwa w spływie kajakowym rzeką Tara oraz innych aktywności, z raftingiem na czele. Głębokość kanionu Tara dochodzi nawet do 1300 metrów, a jedną z jego najistotniejszych atrakcji jest potężny, długi na 365 metrów most. O wyjątkowości tego miejsca świadczy choćby fakt, że znajduje się on pod ścisłą ochroną UNESCO.

Kolejnym reprezentantem Bałkanów jest fantastyczny kanion Matka, znajdujący się zaledwie 15 km od stolicy Macedonii, czyli Skopje. Jego powierzchnia wynosi około 5000 hektarów, a do jego najbardziej unikalnych walorów należą choćby liczne jaskinie. Spacer pieszą trasą widokową może okazać się niezapomnianym przeżyciem, podobnie jak wizyta w wielu zabytkowych monasterach.

Wielbiciele wspinaczki z pewnością będą wniebowzięci, kiedy odwiedzą znajdujący się w Hiszpanii kanion El Chorro. Duma andaluzyjskiej prowincji Malaga to jeden z najbardziej stromych tego typu miejsc na terenie Europy, a na jego terenie znajduje się około półtora tysiąca wspaniałych tras wspinaczkowych, które zaskakują pięknem i różnorodnością. Ulokowana na rzece Guadalhorce tama umożliwia podziwianie leżących nieopodal jezior, natomiast pobliska kładka Camino del Rey pozwala na podziwianie niezapomnianych widoków.

Bardzo blisko El Chorro znajduje się rezerwat El Torcal, na którego terenie wiele lat temu istniało morze, a dziś można tu podziwiać stworzony przez wodę i wiatr niezwykły labirynt skalny. Do najpopularniejszych miejsc na terenie El Torcal można zaliczyć choćby punkt widokowy, który pozwala na zobaczenie nie tylko Magali, ale również… Afryki!

Europa potrafi zaskoczyć różnorodnością

Europejskie kaniony są zazwyczaj bardzo niedoceniane, a ich piękno oraz stosunkowo bliskie położenie pozwala na odbycie wyjątkowych podróży. Wspomniane w tekście kaniony to tylko niewielka część tego typu miejsc znajdujących się na Starym Kontynencie – warto wspomnieć również między innymi o słoweńskim kanionie Vintgar czy greckim Wikos.