Kategoria: Kaniony w Ameryce Północnej

Wiele osób kojarzy słowo kanion przede wszystkim z Wielkim Kanionem Kolorado, jednak stan Arizona oferuje turystom znacznie więcej. Kaniony Antylopy to swoisty cud natury, który rokrocznie odwiedzają miłośnicy niezapomnianych krajobrazów z całego świata. Wąskie groty obfitują w niezwykłe gry światła i cieni, zachwycając rozmachem nawet najbardziej doświadczonych podróżników. Kanion Antylopy to prawdopodobnie jedno z ulubionych…

Na świecie jest wiele cudów natury, które są swoistą zagadką dla człowieka. Woda, wiatr, temperatura i pozostałe czynniki atmosferyczne mają ogromny wpływ na powstawanie pięknych formacji i krajobrazów. Podobnie jest w przypadku kanionów, które najczęściej powstają na terenach pustynnych lub półpustynnych. Te absolutnie unikalne tereny charakteryzuje brak obfitej roślinności, zdolnej do powstrzymania wody opadowej. Kaniony…

Kanion jest także określany mianem przełomu. Jest to zazwyczaj odcinek doliny rzecznej o wąskim dnie i stromych zboczach, gdzie rzeka pokonuje przeszkodę obecną na jej drodze jak np. pasmo górskie lub inną wypukłość terenu. Natura wyróżnia kilka rodzajów przełomów takich jak przetrwały, który powstaje w wyniku wypiętrzenia tektonicznego, a jednocześnie ruch wznoszący jest na tyle wolny,…

Dzieła natura od zawsze fascynowały ludzi. Ludzie podziwiali, eksplorowali i badali wszystkie cuda natury jak szczyty do zdobycia, kaniony, doliny, wąwozy i inne. Kaniony inaczej są określane jako przełomy rzek. Przełom rzeki to dokładnie odcinek doliny rzecznej charakteryzującej się wąskim dnem i stromymi zboczami, w którym rzeka pokonuje przeszkodę.

Kaniony powstają przez działanie wody na przełomie milionów lat. Zdarza się, że nazwa kanion nadawana jest miejscu, gdzie nie płynie rzeka mogąca oddziaływać na skały. Przykładem takiego miejsca jest Bryce Canyon powstały z wapiennych skał w amerykańskim stanie Utah przy tym niektóre skały osiągają wysokość 45 metrów. Bryce Canyon w liczbach to 750 km długości,…

Na świecie można zobaczyć i poznać wiele uznawanych za cuda świata formacji natury czy regionów o dużym znaczeniu. Wiele takich specjalnych i unikatowych miejsc położonych jest w Stanach Zjednoczonych. Wielki Kanion rzeki Kolorado jest bardzo interesującym miejscem, które zostało wpisane na listę dziedzictwa UNSECO jako najbardziej spektakularny przełom rzeki na świecie.

Kaniony powstają w wyniku działania takiego czynnika jakim jest woda. Związana z kanionami rzeka sprawia, że pojawia się bujna roślinność niespotykana w innych miejscach. Przykładowo Wielki Kanion Kolorado dysponuje niezwykle bogatą roślinnością, wśród której pojawiają się sosny ponderosy, świerki klujące i białe, jedlice zielone, kaktusy, jałowce wirgińskie, sosny piniolowe.

Kaniony oferują nam niezapomniane wrażenia pięknem, które powstało w wyniku działania wody drążącej skały milionami lat. Kaniony cechują się niezwykłym urokiem, a z kolei ich wielkość niemalże rzuca na kolana. Kaniony są dostępne na każdym kontynencie i wszędzie zapewniają niezapomniane wrażenia. Gwarantują różnorodność oraz możliwość aktywnego spędzania czasu.

Jako turyści chcielibyśmy obejrzeć najpiękniejsze cuda świata. Niezapomniane wrażenia zapewniają nam kaniony na całym świecie. Piękno kanionów zawdzięczamy wodzie, która przez miliony lat drążyła je w skałach. Jednym z bardziej znanych kanionów jest kanion Colca w Peru, który jest dwa razy głębszy od słynnego kanionu rzeki Kolorado, choć jest dwa razy węższy.

W wyniku globalizacji turystyka jest praktycznie nieograniczona. Zwiedzamy i podziwiamy niemalże wszystko. Chodzimy po górach, latamy w powietrzu, pływamy po morzach, rzekach czy jeziorach. Człowiek opanował niemalże każde środowisko i czerpie zyski z turystyki w takim miejscu.