Kategoria: Kaniony w Azji

Kanion jest także określany mianem przełomu. Jest to zazwyczaj odcinek doliny rzecznej o wąskim dnie i stromych zboczach, gdzie rzeka pokonuje przeszkodę obecną na jej drodze jak np. pasmo górskie lub inną wypukłość terenu. Natura wyróżnia kilka rodzajów przełomów takich jak przetrwały, który powstaje w wyniku wypiętrzenia tektonicznego, a jednocześnie ruch wznoszący jest na tyle wolny,…

Dzieła natura od zawsze fascynowały ludzi. Ludzie podziwiali, eksplorowali i badali wszystkie cuda natury jak szczyty do zdobycia, kaniony, doliny, wąwozy i inne. Kaniony inaczej są określane jako przełomy rzek. Przełom rzeki to dokładnie odcinek doliny rzecznej charakteryzującej się wąskim dnem i stromymi zboczami, w którym rzeka pokonuje przeszkodę.

Kaniony powstają w wyniku działania takiego czynnika jakim jest woda. Związana z kanionami rzeka sprawia, że pojawia się bujna roślinność niespotykana w innych miejscach. Przykładowo Wielki Kanion Kolorado dysponuje niezwykle bogatą roślinnością, wśród której pojawiają się sosny ponderosy, świerki klujące i białe, jedlice zielone, kaktusy, jałowce wirgińskie, sosny piniolowe.

Kaniony oferują nam niezapomniane wrażenia pięknem, które powstało w wyniku działania wody drążącej skały milionami lat. Kaniony cechują się niezwykłym urokiem, a z kolei ich wielkość niemalże rzuca na kolana. Kaniony są dostępne na każdym kontynencie i wszędzie zapewniają niezapomniane wrażenia. Gwarantują różnorodność oraz możliwość aktywnego spędzania czasu.

Jako turyści chcielibyśmy obejrzeć najpiękniejsze cuda świata. Niezapomniane wrażenia zapewniają nam kaniony na całym świecie. Piękno kanionów zawdzięczamy wodzie, która przez miliony lat drążyła je w skałach. Jednym z bardziej znanych kanionów jest kanion Colca w Peru, który jest dwa razy głębszy od słynnego kanionu rzeki Kolorado, choć jest dwa razy węższy.

W wyniku globalizacji turystyka jest praktycznie nieograniczona. Zwiedzamy i podziwiamy niemalże wszystko. Chodzimy po górach, latamy w powietrzu, pływamy po morzach, rzekach czy jeziorach. Człowiek opanował niemalże każde środowisko i czerpie zyski z turystyki w takim miejscu.