Roślinność kanionu?

Kaniony powstają w wyniku działania takiego czynnika jakim jest woda. Związana z kanionami rzeka sprawia, że pojawia się bujna roślinność niespotykana w innych miejscach. Przykładowo Wielki Kanion Kolorado dysponuje niezwykle bogatą roślinnością, wśród której pojawiają się sosny ponderosy, świerki klujące i białe, jedlice zielone, kaktusy, jałowce wirgińskie, sosny piniolowe.

Ogólnie na terenie Wielkiego Kanionu występuje ok. 1 737 gatunków roślin naczyniowych, 195 gatunków porostów, 167 gatunków grzybów, 64 gatunki mchów. Wielki Kanion oferuje możliwość ujrzenia przepięknych pustyń z ich charakterystyczną roślinnością, czyli kaktusami oraz sosnowymi lasami. Wędrując po kanionie można napotkać piękne gatunki mchów, porostów, sosny.

Natomiast w kanionie Colca w Meksyku posiada około 250 gatunków roślin naczyniowych. Istnieją również zbiorowiska zdominowane przez trawy, drobne krzewy, drzewa oraz liczne sukulenty. Spotkać można tam znacznych rozmiarów kaktusy(dorastające do 3-4 metrów wysokości), agawy, aloesy, puje oraz drobne opuncje. Z kolei w wyższych położeniach spotyka się głównie mszaki i porosty, ale także rośliny jak Azorella yareta.

Szata roślinna kanionu jest zmienna w zależności od wysokości względnej i od nasłonecznienia zbocza. Spotkać można mchy z rodzaju Ortorichum i Hedwigidium.

Wielki Kanion to również kaktus saguaro, któryosiąga wysokość do 20 metrów, jego waga to około 8 ton, a jego wiek szacuje się na ponad 200 lat. Roślina ta rozkwita wieloma perłowymi kwiatami, które jednocześnie otwierają się o północy i usychają następnego dnia. Z kolei w czerwcu i lipcu na kaktusach dojrzewają owoce w kształcie fig, zawierające do dwóch tysięcy nasion , które stanowią pożywienie dla wielu zwierząt. Należy pamiętać, że pustynia obfituje w wiele gatunków roślin, które są odporne na wysokie temperatury latem, brak wody oraz minusowe temperatury w zimie.

Natomiast w Wielkim Kanionie Verdon rośnie wiele zagrożonych gatunków roślin i występuje unikatowa flora i fauna. W pobliżu kanionu rosną lawendowe pola. Bogata roślinność wpłynęła na nazwę kanionu, gdyż po prowansalsku znaczy podarunek zieleni. Verdon to łagodny klimat. W Verdon rośnie lawenda, werbana, rozmaryn, bazylia czy tymianek. To właśnie w tym kanionie można wdychać najzdrowsze powietrze we Francji. Roślinność jest przystosowana do strefy śródziemnomorskiej, czyli zobaczymy tam pinie, rzadkie cedry i cyprysy, oleander, liczne jałowce, wawrzyny, karłowate dęby i mirty. Roślinność śródziemnomorska miesza się z roślinnością typu alpejskiego.

Roślinność kanionu jest zazwyczaj niesamowicie bujna wzdłuż rzeki, z kolei poza jej obszarem wszystko zależy od wielu czynników takich jak nasłonecznienie, jakość podłoża, klimat i inne. Bujna roślinność pięknie się komponuje ze szmaragdowym kolorem rzeki Verdon. Roślinność ta jest bujna, kolorowa i różnorodna. Rośliny są nieodzownym elementem Wielkiego Kanionu Verdon we Francji. Warto pamiętać, że na terenie Parku Regionalnego Verdon rośnie wiele zagrożonych gatunków roślin.