Wielki Kanion rzeki Kolorado

Na świecie można zobaczyć i poznać wiele uznawanych za cuda świata formacji natury czy regionów o dużym znaczeniu. Wiele takich specjalnych i unikatowych miejsc położonych jest w Stanach Zjednoczonych. Wielki Kanion rzeki Kolorado jest bardzo interesującym miejscem, które zostało wpisane na listę dziedzictwa UNSECO jako najbardziej spektakularny przełom rzeki na świecie.

Kanion może pochwalić się wieloma odsłoniętymi warstwami geologicznymi z ostatnich 6 milionów lat. Kanion jest długi na 466 km wzdłuż rzeki Kolorado, a w najszerszych miejscach posiada 29 km. Z kolei głębokość kanionu sięga dwóch kilometrów. Kanion jest objęty strefą ochronną pod nazwą Park Narodowy Wielkiego Kanionu, który obejmuje 495 tys. hektarów, gdzie znajdują się stepy, jaskinie, szczyty, wodospady, indiańskie wioski, ukryte wodospady, wiszące ogrody. Teren Wielkiego Kanionu rzeki Kolorado jest miejscem, gdzie można spędzić aktywnie czas w postaci wspinaczki, wycieczki rowerowej, spływu rzeką Kolorado, pieszych wycieczek.

Skały na dnie kanonu liczą ponad 2 miliardy lat, a każda warstwa geologiczna zawiera skamieliny morskich zwierząt, drzew i dinozaurów. Wszystko to sprawia, że każdego roku pojawiają się w kanionie miliony turystów z całego świata. Wielki Kanion Kolorado może się pochwalić różnorodnością flory i fauny. W kanionie żyje około 300 gatunków ptaków i 120 gatunków innych zwierząt. Spotykane zwierzęta to pumy, jelenie wirgińskie, bobry, owce kanadyjskie, łosie, węże, lisy, jaszczurki, wiewiórki skalne, wiewiórki ziemne. Z kolei przedstawicielami flory są kaktusy, sosny piniolowe, sosny ponderosy, świerki klujące i białe, jałowce wirgińskie czy jedlice zielone. W kanionie występuje 315 gatunków ptaków.

Wielki Kanion można podzielić na dwie części różniące się widokami, stopniem zagospodarowania czy sposobem spędzania czasu przez turystów. Część północna to idealne miejsce dla osób pragnących spokoju i wyciszenia. Oferuje wiele wyjątkowych miejsc widokowych i dziką przyrodę. Z kolei część południowa odwiedzana przez miliony turystów zaopatrzona jest w centrum informacji turystycznej i łatwo dostępne punkty widokowe. Dodatkowo w 2007 roku otwarto szklaną kładkę, most będący najwyższym balkonem świata( wysokość ponad 1200 metrów). Zbudowana ze szkła rampa wystaje aż 20 metrów poza krawędź Kanionu. Część południowa jest udostępniona dla ruchu turystycznego przez cały rok, przez całą dobę. W części północnej lokale funkcjonują od maja do października. Wstęp na teren kanionu jest płatny.

Wielki Kanion Kolorado to idealne miejsce dla miłośników sportów ekstremalnych. Popularnością cieszą się rafting(spływ pontonem spienionym nurtem rzeki), skoki bungee, wspinaczka i inne.
Nie bez powodu Wielki Kanion Kolorado nazywany jest jednym z cudów świata. Skały tego kanionu reprezentują pełny przekrój geologiczny naszej planety, od proterozoiku (era prekambryjska) po trias (era mezozoiczna). Należy pamiętać, że obszar kanionu jest objęty ochroną i stanowi park narodowy zwany Grand Canyon National Park. Przede wszystkim Wielki Kanion Kolorado to największa atrakcja turystyczna stanu Arizona.