Zwierzęta występujące w kanionie?

Każdy ekosystem ma swoje rodzaje roślinności czy zwierząt. Są to inne rośliny i zwierzęta na nizinie, inne na wyżynie, jeszcze inne nad morzem czy jeziorem, inne w lesie lub na bagnach. Każdy region posiada rośliny i zwierzęta je charakteryzujące. Różnorodność fauny i flory w kanionach sprawia, że chętnie są one zamieniane w rezerwaty bądź parki narodowe, czyli obszary chronione przez państwo.

Przykładowo w Wielkim Kanionie Kolorado żyje około 300 gatunków ptaków i 120 gatunków innych zwierząt. Wśród żyjących tam zwierząt żyją takie jak jelenie wirgińskie, widłorogi i węże, lisy, jaszczurki, wiewiórki skalne, wiewiórki ziemne, bobry, owce kanadyjskie, łosie, pumy. Na tym terenie występuje wiewiórka Kolorado, żyjąca tylko na północnym brzegu rzeki Kolorado. Według danych na terenie Wielkiego Kanionu Kolorado żyje 385 gatunków zwierząt kręgowych, 230 gatunków ptaków, 8 płazów, 42 gady i 21 ryb. Na dnie kanionu żyją różne zwierzęta takie jak skunksy, żółte skorpiony i jaszczurki. Można spotkać również pumy, kojoty czy wilki. Natomiast kondory, które są już przyzwyczajone do widoku ludzi, latają bardzo nisko.

Z kolei w kanionie Sumidero w Meksyku przedstawicielami fauny są krokodyle, żółwie rzeczne, oceloty, jaguarundi, czubacze i inne.

Fauna kanionów jest różnorodna i zależna od miejsca położenia kanionu. Bogactwo fauny sprawia, że często są one chronione przez prawo, ekologów czy dbających o porządek w kanionie.

W Wielkim Kanionie istnieją cztery gatunki endemiczne(spotykane wyłącznie na określonych obszarach Ziemi) ryb, które są zagrożone.

Z kolei Park Narodowy Paklenica obejmuje dwa malownicze kaniony Velika i Mala Paklenica, gdzie można spotkać około 80 gatunków motyli i ponad 200 gatunków ptaków(w tym sęp płowy i sokół wędrowny), dodatkowo można zobaczyć jelenie, kozice, wilki i niedźwiedzie.

Wielki Kanion jest głównie pokryty jałową pustynią, jednakże wzdłuż rzeki rośnie bujna roślinność przyciągająca wiele ssaków. Rzeka jest pełna pstrągów co przyciąga bieliki amerykańskie. Występują tu również łosie, baribale, mulaki, owce kanadyjskie, kozły śnieżne, leniwce i inne.

W kanionie Blyde River, położonym w RPA, umiejscowionych jest przez ogromną liczbę gatunków płazów, gadów, owadów i ptaków. Spotkać tu można króla zwierząt- lwa, lamparta, geparda, żbika, likaona, szakala, surykatkę, mangusta, żyrafę, zebrę, nosorożca, słonia, hipopotama, małpy i wiele innych. To także miejsce strusi i dropa olbrzymiego.

Natomiast już Wielki Kanion w Argentynie słynie z małych gryzoni zwanych mara, strusi nandu.

Każdy kanion charakteryzuje się swoimi, miejscowo występującymi zwierzętami, których możemy nigdy w życiu zobaczyć na własne oczy. W zależności od położenia kanionu, kontynentu, rodzaju skał kanionu takie spotkamy zwierzęta. Mogą to być drobne zwierzątka jak wiewiórka lub większe jak dzikie koty czy duże ptaki(kondor, orzeł, sokół). Najważniejsze jest, że każdy kanion dysponuje bogatą fauną, która może stać się cechą charakterystyczną lub mobilizować do ochrony tych gatunków.

Autor: Ziemia j jej atrakcje