Największe kaniony świata

Współcześnie tak szybko niszczymy naturę, że każdy powinien obejrzeć jeszcze istniejące cuda natury. Natura potrafi stworzyć niesamowite twory o różnorodnych kształtach. Dlatego też warto zobaczyć w życiu chociaż jeden z wielkich kanionów.

Warto poznać chociażby ze zdjęć wygląd, atrakcje i położenie największych i najbardziej popularnych kanionów na świecie. Wśród największych kanionów wymienia się takie jak kanion Colca położony w Peru, kanion Cotahuasi także położony w Peru, kanion Fish River umiejscowiony w Namibi, kanion Rzeki Blyde położony w Południowej Afryce, Miedziany kanion w Meksyku, kanion Yarlung Zangpo w Tybecie, Dolina Capertee w Australii, Kali Gandaki Gorge w Nepalu, Wielki Kanion Kolorado w Stanach Zjednoczonych oraz Kanion rzeki Tary w Czarnogórze.

Kaniony na Ziemi nie są tak olbrzymie jak Valles Marineris na Marsie(długi na 4 tys. km, szeroki na 200 km i głęboki na 10 km), jednakże są wystarczająco piękne i intrygujące dla ludzi na Ziemi. Kaniony zapewniają zapierające dech w piersiach widoki, które zapamiętamy do końca życia. Są to jedne z cudów natury, które uosabiają siłę niszczenia i tworzenia żywiołów jednocześnie. Kaniony powstają w wyniku erozyjnego działania wody.

Jednakże najsłynniejszy kanon świata to Wielki Kanion Kolorado w Stanach Zjednoczonych. Długość tego kanionu to aż 443 km, szerokość waha się od 200 m, do 29 km. Poza pięknymi widokami zapewnia styczność z bogatą florą i fauną. Można w nim zobaczyć bobry, rzadkie gatunki węży i nietoperzy i inne. W kanionie występuje 315 gatunków ptaków.

Liczbę osób odwiedzających kaniony liczy się w milionach. Świadczy to o chęci ujrzenia cudu natury na własne oczy jak i udział w różnego rodzaju sportach ekstremalnych, dla których kanion jest idealnym miejscem. Zazwyczaj kaniony są objęte ochroną prawną państwa, na którym są umiejscowione. Ma to na celu zachowanie wspólnego dziedzictwa ludzkości dla następnych pokoleń.

Niesamowite wrażenia zapewnia także kanion Colca w Peru, który jest dwa razy głębszy od Wielkiego Kanionu Kolorado w USA. Różnica poziomów między jego początkiem(który rozpoczyna się na poziomie 3050 m n.p.m), a końcem (na poziomie 950 m n.p.m.) wynosi 2100 m. Kanion ten po raz pierwszy został przepłynięty kajakiem w 1981 roku przez Polaków(Andrzej Pietowski, Piotr Chmieliński, Jerzy Majcherczyk, Jacek Bogucki oraz Zbigniew Bzdak.). Ich wpływ na nazwy kilku miejsc w kanionie Colca został zatwierdzony przez Instytut Geograficzny w Peru, np. Wodospady Jana Pawła II. Z kolei następna polska wyprawa odbyła się w 2008 i została zorganizowana przez członków gliwickiego Akademickiego Klubu Turystycznego Watra, o czym mówi książka Krzysztofa Mrozowskiego W uścisku żywiołów. El Condor Rio Colca. Kanion Colca słynie z widoku kondorów szybujących nad nim. Dno tego kanionu jest pokryte głazami i pozbawione jakiejkolwiek roślinności.

Pomimo różnego wyglądu, odmiennej flory i fauny każdy z tych kanionów wart jest poznania i należy wykorzystać każdą okazję, która pozwoli na osobiste zwiedzanie któregokolwiek z nich.