Czy Bryce Canyon jest prawdziwym kanionem?

Kaniony powstają przez działanie wody na przełomie milionów lat. Zdarza się, że nazwa kanion nadawana jest miejscu, gdzie nie płynie rzeka mogąca oddziaływać na skały. Przykładem takiego miejsca jest Bryce Canyon powstały z wapiennych skał w amerykańskim stanie Utah przy tym niektóre skały osiągają wysokość 45 metrów. Bryce Canyon w liczbach to 750 km długości, 800 m głębokości oraz do 10 km szerokości.

Nazwa parku jak i kanionu pochodzi od nazwiska mormońskiego pioniera Ebenezera Bryce’a. Powierzchnia kanonu wynosi 145,02 km kw. Na terenie tego kanonu można spotkać kamienne łuki, wapienne iglice sięgające 45 metrów wysokości oraz okna i szczeliny. Nazwa kanion nie jest dokładna, gdyż Bryce Canyon w rzeczywistości nie jest kanionem, ponieważ nie płynie przez niego rzeka.

Bryce Canyon to niecka powstała w wyniku erozji termicznej i chemicznej. Posiada ostro ścięte kamienie i ostańce. Na terenie tego kanionu w ciągu doby występują jednocześnie temperatury dodatnie i ujemne. Sprawia to, że woda dostaje się w drobne szczeliny skalne i zamarza w ciągu nocy, co powoduje wzrost ich objętości o około 9 procent. Jest to cykl zamrożeń i rozmrożeń powodujący rozpadanie skał. Dodatkowo woda deszczowa ma odczyn kwasowy i rozpuszcza wapienne skały. Badania potwierdzają, że erozja następuje w tempie 60-130 cm na 100 lat.

Kanion jest odwiedzany przez ludzi na masową skalę od 1919 roku. Następnie wybudowano schronisko w pobliżu. Canyon Bryce stał się Parkiem Narodowym w 1928 roku. Bryce Canyon może się pochwalić posiadaniem kilkudziesięciu kilometrów szlaków turystycznych o zróżnicowanym stopniu trudności. W sąsiedztwie Bryce Canyon znajduje się Wielki Kanion Kolorado, dlatego też w 1930 roku zbudowano kolejowy tunel łączący Bryce Canyon oraz Park Narodowy Zjon (północna część Parku Narodowego Wielkiego Kanionu).

Bryce Canyon wyglądem kojarzy się z wielką kolorową dziurą w ziemi, z której wyrastają skaliste wieżyczki. Bryce Canyon tworzony przez erozje termalne i chemiczne codziennie ulega zmianie. Sprawia to, że warto poświęcić cały dzień na zwiedzanie Bryce Canyon i jego bajecznych konstrukcji. Najpopularniejsze formacje skalne to tzw. hoodoo – osiągające prawie 60 metrów iglice skalne. Można udać się na punkt widokowy o nazwie “Bryce Point”, z którego widok po prostu chwyta za serce. Bryce Canyon National Park położony jest ponad 2500 m. nad poziomem morza, z dala od dużych miast i wysoko od zanieczyszczeń powietrza. W miejscu tym można zobaczyć 7.5 tysiąca gwiazd. Należy pamiętać, że najwyższe wzniesienie Bryce Canyon wynosi 2778 m n.p.m i nosi nazwę Rainbow Point.

Do fauny Bryce Canyon należą takie zwierzęta jak świstaki, susły, orły , pumy, kojoty i sowy. W s

mukłych skałach o fantazyjnych kształtach przypominają swym kształtem zamki, pałace, baszty, mosty i inne w zależności od wyobraźni. Ponadto wszystkie te formacje mienią się kolorami takimi jak czerwień, pomarańcz, fiolet, bursztyn, brąz czy złoto.

Z kolei Pajutom Bryce Canyon przypomina o o zamierzchłych czasach.