Wielki Kanion Verdon

Niejedno państwo może pochwalić się pięknym i zróżnicowanym krajobrazem. Dodatkowo są to miejsca, które są idealne dla pieszych wędrówek. Kaniony ze swoimi stromymi ścianami czy bujną roślinnością są idealnymi miejscami na weekendowy wypad czy aktywne wakacje.

Jednym z takich zachwycających miejsc jest Wielki Kanion Verdon we Francji. Kanion w Verdon leży na terenie Prowansji i jest jednym z najpiękniejszych tworów natury w Europie, a na pewno we Francji. Kanion ten miejscami jest głęboki na 700 metrów, natomiast górne krawędzie oddalone są od siebie od 200 do 1500 m. Jednocześnie kanion ten przy dnie ma od 6 do 100 m szerokości. Przede wszystkim kanion Verdon jest najgłębszym przełomem rzeki w Europie tuż po kanionie rzeki Tary w Czarnogórze.

Dodatkowym atutem tego kanionu jest fakt, że można go poznać na kilka sposobów,czyli można przepłynąć, objechać czy przejść trasami wędrownymi oraz wspinać się na jego zbocza.

Na jeziorze Lac de Sainte-Croix istnieje możliwość wypożyczenia rowerki wodne, łódki elektryczne i kajaki. Jest także specjalny odcinek zwany Route des Crêtes, gdzie na turystów czekają najlepsze widoki na kanion. Ciekawym punktem widokowym jest droga prowadzącą na dno kanionu. Przełom ten to głównie prawie 50 km wzdłuż szmaragdowej rzeki,gdzie bokami wznoszą się wapienne ściany skalne sięgające miejscami 700 metrów. Trasa w kanionie oferuje ponad 300 tras wspinaczkowych. Jest to idealne miejsce dla amatorów pływania na pontonach i kajakach.

Kanion Verdon powstał wiele milionów lat temu w wyniku wypiętrzenia się Alp Nadmorskich i erozyjnego działania rzeki Verdon. Kanion udało się przepłynąć kajakiem dopiero w 1932 roku. Z kolei nazwa Verdon w dialekcie prowansalskim oznacza podarunek zieleni.

Według opinii ludzi, którzy zwiedzali ten kanion najlepszym sposobem na poznanie kanionu jest spływ pontonami czy kajakami. Niektóre szlaki byłyby niemożliwe do przejścia, gdyby nie metalowe schody, mosty czy kładki. W trakcie wędrówki można obejrzeć kilkusetletni dąb i uschły jałowiec mający według miejscowych co najmniej 3 tysiące lat.

W kanonie tym brak jest wodospadów czy rynien skalnych, posiada za to liczne progi, wiry, wąskie gardło(o nazwie Styx). W kanionie tym spokojnie można uprawiać takie sporty jak rafting, kanioning, piesze wędrówki czy wspinaczkę wysokogórską. Kanion otoczony jest przez takie miasteczka jak Castellane, Moustiers-Sainte-Marie,Aiguines, które warto zwiedzić i zaopatrzyć się w nich w pamiątki.

Jezioro Saint Croix powstało w wyniku wybudowania tam tamy w 1975 roku. Dookoła jeziora liczne są kampingi, z których można skorzystać. Warto wiedzieć, że początkowy odcinek kanionu można zwiedzać nawet na rowerkach wodnych. Przez niektóre przewodniki i turystów kanion ten jest nazywany Wielkim Kanionem Verdun ze względu na zapierające dech w piersiach krajobrazy.

Pierwszy spływ przełomem Verdun odbył alpinista Edward-Alfred Martel(jest on pionierem nowoczesnej speleologii). Można śmiało powiedzieć, że kanion Verdun jest wspaniałym środowiskiem dla sportów wodnych, pieszych wycieczek i wspinaczki.