Turystyka a kaniony?

Kaniony oferują nam niezapomniane wrażenia pięknem, które powstało w wyniku działania wody drążącej skały milionami lat. Kaniony cechują się niezwykłym urokiem, a z kolei ich wielkość niemalże rzuca na kolana. Kaniony są dostępne na każdym kontynencie i wszędzie zapewniają niezapomniane wrażenia. Gwarantują różnorodność oraz możliwość aktywnego spędzania czasu.

Kaniony oferują takie atrakcje jak liczne jaskinie, wodospady, wspinaczki z pomocą drabin, kładek i łańcuchów. W kanionach są wyznaczone różnego rodzaju szlaki turystyczne i każdy bez względu na stopień aktywności fizycznej na co dzień znajdą coś dla siebie.

Kaniony są pięknymi miejscami, gdzie można podziwiać cudowne widoki, aktywnie wypocząć czy po prostu obejrzeć cuda natury.

Ziemia oferuje nam ludziom mnóstwo kanionów takich jak Wielki Kanion Yellowstone znajdujący się w najstarszym parku narodowym na świecie, następnie Wielki Kanion Kolorado, który jest niezwykle popularny. Wielki Kanion Kolorado w liczbach to 350 km długości i maksymalnie 2133 metrów głębokości oraz blisko 800 metrów szerokości. Kaniony czarują niesamowitymi kształtami, wzorami, które tworzone są przez wody rzeczne, wiatr, mróz i deszcz. Kanion jest formą charakterystyczną dla krajobrazów pustynnych i półpustynnych. Ważne jest, że kaniony nie istnieją tylko na lądzie. Kaniony są też na dnie oceanów.

Znane kaniony, z których chętnie korzystają turyści to także Kanion Antylopy, Kanion Colca, Kanion rzeki Verdon, El Torcal w Hiszpanii, Biały Diabelski Kanion, czyli najwyżej położony kamieniołom w Polsce. Niektóre kaniony są miejscem kultu, dlatego też Indianie z plemienia Anasazi w kanionie Chaco wybudowali 13 osiedli. Kaniony to również idealne miejsce do uprawiania kanioningu, czyli wędrówki z biegiem górskiego strumienia.

Kaniony wykorzystywane do różnego rodzaju aktywności położone są w Alpach Nadmorskich, Alpach Liguryjskich, Alpach Julijskich(Słowenia), Alpach Walijskich(część włoska Piemont), Alpach Retyckich, Alpach Bergamo.

Z aktywnością na na ścianach kanionów związane jest wiele sportów takich jak hydrospeed, kanioning, alpinizm, skoki bungiee, spływy kajakowe i pontonowe. Kaniony to naturalne miejsce, w którym uprawiane są sporty ekstremalne. Hydrospeed to sport polegający na spływie rwącą górską rzeką na plastikowej desce. Jednakże często zdarza się, że po gwałtownej burzy spokojnie płynący potok zamienił się w rwącą rzekę co jest częste zjawisko w stromych i wąskich kanionach górskich. Wędrówki kanionami to dłuższa wyprawa, na którą należy poświęcić co najmniej 5-6 godzin.

Z kanionami związane są imponujące liczby dotyczące ich długości, głębokości czy wysokości. Dodatkowo kaniony są nieraz określane jako naturalne cuda świata. Ponadto kaniony powstały wiele milionów lat temu, co pozwala na obserwację warstw skalnych pochodzących z różnych okresów historycznych, co sprawia, że każda z tych warstw posiada inny kolor. Na ich terenie można znaleźć liczne skamieniałości(szczątki dinozaurów oraz morskie muszle).