Najbardziej znane kaniony na świecie?

Jako turyści chcielibyśmy obejrzeć najpiękniejsze cuda świata. Niezapomniane wrażenia zapewniają nam kaniony na całym świecie. Piękno kanionów zawdzięczamy wodzie, która przez miliony lat drążyła je w skałach. Jednym z bardziej znanych kanionów jest kanion Colca w Peru, który jest dwa razy głębszy od słynnego kanionu rzeki Kolorado, choć jest dwa razy węższy.

Dodatkowo oferuje widok wulkanów, gejzerów, trzykilometrowych skał, gigantycznych osuwisk skalnych i błotnych. Kolejnym znanym kanionem jest Kanion Antylopy położony na terenie rezerwatu plemienia Nawaho. Jego niesamowite kształty powstały w wyniku błyskawicznych powodzi rzeźbiących w skale różne kształty. Do kanionu tego jest zakaz wchodzenia samodzielnie, ze względu na ryzyko opadów. Innym znanym kanionem jest Wielki Kanion w USA, który jest chyba najbardziej okazałym kanionem na świecie i najbardziej popularnym. Atrakcją tego kanionu jest szklany pomost w kształcie podkowy nazywany „Skywalk”(zawieszony na wysokości ponad tysiąca dwustu metrów nad ziemią). Z kolei najdłuższy i najgłębszy rzeczny kanion na świecie to Kanion Jarlung-cangpo w Chinach. Natomiast najgłębszy kanion w Europie umiejscowiony jest w Czarnogórze. Kanion Tara został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Tymczasem chyba najbardziej malowniczy kanion znajduje się na terenie południowo-zachodniej Francji, kanion rzeki Verdon. Kanion zbudowany jest z jurajskich skał wapiennych, dzięki czemu woda posiada niezwykły turkusowy kolor.

Do pięknych europejskich kanionów zalicza się również kanion Matka, położony na zachód od stolicy Macedonii – Skopje. To kanion będący idealnym miejscem dla zwolenników wspinaczki i trekkingu. Atrakcją są także liczne jaskinie. Poza Europą piękny kanion to Sumidero położony około 40 km Tuxtla Gutiérrez.

Tajemniczym i interesującym miejscem jest Takachiho, czyli japoński kanion w kształcie litery V. W Stanach Zjednoczonych piękny jest także kanion Waimea, który jest najgłębszym i najbardziej kolorowym kanionem regionu Pacyfiku. Malowniczym kanionem jest wąwóz Areuse w Szwajcarii, gdzie napotkać można betonowy, łukowy most, kilka wodospadów oraz barwne jeziora.

Właściwym wyborem dla turysty będzie także kanion Glen z Ameryki Północnej, gdzie znajduje się jezioro Powell powstałe w wyniku spiętrzenia wód rzeki Kolorado przez zaporę Glen Canyon. W Europie znajduje się również tyrolski wąwóz zwany Wąwozem Duchów. Podobno mieszka w nim duch wraz z wróżkami i skrzatami. Wąwóz można podziwiać spacerując metalowymi pomostami(ponad 70 metrów nad wodą).

Kaniony to intrygujące i wabiące różnorodnością przyrody miejsca, które przyciągają nieustanną falę turystów. Kaniony, czyli przełomy zadziwiają kolorystyką, kształtem i odpornością na zmieniający się świat. Dodatkowo jest to idealne miejsce dla miłośników sportów ekstremalnych.

Kaniony nazywane są również wąwozami lub gardzielami. Są niemymi świadkami historii czasem już od milionów lat. Powstają latami poprzez wypłukiwanie kolejnych warstw kamienia i piasku przez wodę.