Kto odwiedza kaniony?

Kaniony są naturalnymi cudami świata. Zdecydowano tak ze względu na ich rozmiary, niesamowite formacje skalne jak i wygląd, który po prostu zachwyca. To z myślą o kanionach używa się słów: zachwycający, cudowny, nieprawdopodobny czy niesamowity. Olbrzymie rozmiary, niespotykane zawężenia i inne ciekawe anomalie sprawiają, że wielu chce zbadać kanion i zapoznać się z jego niespodziankami. Kaniony zachwycają wodospadami, zakrętami, szczelinami, które wymagają pomysłu na ich pokonanie.

Kaniony to intrygujące i wabiące różnorodnością przyrody miejsca, które przyciągają nieustanną falę turystów. Kaniony, czyli przełomy zadziwiają kolorystyką, kształtem i odpornością na zmieniający się świat. Dodatkowo jest to idealne miejsce dla miłośników sportów ekstremalnych.

Kaniony są dowodem na to jak silnym żywiołem jest rzeka i jak duży respekt należy zachować wobec sił natury. Kaniony rozmiarami, swoją niezwykłością zachwycają każdego. Do kanionów wybierają się miłośnicy raftingu, canioningu, wspinaczki wysokogórskiej, spływu kajakowego, trekkingu i innych dyscyplin w tym rowerowych.

Walory turystyczne kanionu to przede wszystkim rozmaita rzeźba i budowa geologiczna, swoisty klimat, obiekty wodne, fauna i flora oraz krajobrazy jak z bajki.

Kanion to wyzwanie dla ludzi chcących pokonywać trudności, dla całych rodzin chcących aktywnie spędzić wspólny czas, dla samotników chcących kontemplować(najlepiej poza sezonem urlopowym).

Do kanionu wybrać się może każdy i dlatego też odwiedzających rocznie kaniony liczy się w milionach i nieważne na jakim kontynencie. Oblegany jest zarówno Wielki Kanion Kolorado w Stanach Zjednoczonych jak i Kanion Verdon we Francji. Każdy kanion bez względu na rodzaj czy położenie zachęca do aktywnego wypoczynku i zapoznania się z historią regionu. Kanionu ze względu na swój rozmiar nie można pominąć. Odwiedza go więc każdy kto ma okazję lub nawet stwarzając taką okazję.

Na wycieczkę do kanionu zabierane są nawet dzieci, aby pokazać im siłę natury jak i historię Ziemi.

Mnogość kanionów na każdym kontynencie zachęca do odwiedzenia go ze względu na jego wartości turystyczne, kulturowe czy naukowe. Do kanionu można jechać w celach rekreacyjnych, z zamiarem uprawiania sportów, aby odpocząć lub w celach naukowych. W kanionach można obcować z prawdziwą naturą dzięki różnorodności flory i fauny. Można spotkać zwierzęta, które dotąd widziało się na kartach książki(np. Kondory w kanionie Colca w Peru).

Nie można określić dokładniej kto odwiedza kaniony pod względem wieku, rasy czy płci, gdyż każdy odwiedza kanion, jeśli tylko ma okazję. Kaniony odwiedzają dorośli, dzieci, kobiety i mężczyźni różnych ras. Kaniony odwiedzają nawet osoby niepełnosprawne. Jedyne co może ograniczyć zwiedzanie kanionów to odległość od miejsca zamieszkania chętnego do zwiedzania.

Na teren niektórych kanionów wstęp następuje dopiero po dokonaniu właściwej opłaty wstępu(np. W Wielkim Kanionie Kolorado). Czasem odpłatne są także wstępy na punkty widokowe, co ma na celu uzyskanie środków na utrzymanie kanionu w stanie niezmienionym.