Kanion cudem natury?

Kaniony powstały w wyniku drążenia skał przez wodę wiele milionów lat. Na kształt kanionów miały też wpływ wiatr, mróz i deszcz. Wiek, rozmiary i niespotykane kształty sprawiają, że kaniony są określane mianem naturalnych cudów świata. Kaniony są spotykane na każdym kontynencie i kuszą atrakcjami, różnorodnością i możliwością aktywnego wypoczynku. Kaniony są mekką przede wszystkim dla miłośników sportów ekstremalnych.

Przełomy rzeki to miejsce, które umożliwia obserwację warstw skalnych pochodzących z różnych okresów historycznych, co sprawia, że każda z tych warstw posiada inny kolor.

Kaniony zadziwiają różnorodnością krajobrazów i przyrody, a ich budowa, czyli strome zbocza i wąskie dno przyciąga sporo miłośników sportów ekstremalnych liczących na niezapomniane wrażenia.

Zachwycające formacje powstałe w wyniku oddziaływania wody, wiatru czy mrozu. Kaniony zwane są również wąwozami lub gardzielami.

Atrakcyjne trasy, miejsce do uprawiania sportów ekstremalnych znajdziemy i w Europie, Ameryce i na innych kontynentach. Przykładowo w Gruzji mamy okazję zwiedzić Canyon Okatse, której trasy wiodą mostkiem rozwieszonym nad przepaścią.

Nieraz kaniony pamiętają czasy mezozoiku, paleozoiku, a nawet prekambru. Dodatkowo kaniony przyciągają tysiące turystów z całego świata. Każdy chce zobaczyć na własne oczy naturalny cud świata, który powala na kolana swoim ogromem i pięknem. Kaniony oferują takie atrakcje jak strome zejścia, ścieżki o szerokości od 2 do 4 metrów, cudowne widoki.

Jeszcze więcej turystów, bo około pięciu milionów turystów co roku odwiedza Wielki Kanion Kolorado umiejscowiony w Arizonie. Oferuje widok warstw wapieni, łupków, piaskowców i granitów, jego głębokość miejscami sięga 1600 metrów. Istotny jest fakt, że w 1919 roku w tym miejscu utworzony został Park Narodowy Wielkiego Kanionu, następnie kilkadziesiąt la później został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Wielki Kanion Kolorado został uznany za największy wąwóz na świecie, większy jest tylko kanion pod lodami Grenlandii o długości co najmniej 750 kilometrów. Wielki Kanion Kolorado jest uznawany przez wielu za ósmy cud świata. Do ciekawych miejsc w kanionie należy wieża strażnicza(Desert View Watchtower). Jest to replika prehistorycznej budowli indiańskiej. Ponadto w 2007 roku wybudowana została widokowa platforma Skywalk, która jest wykonana ze stali i z hartowanego szkła. Należy pamiętać, że w głębi Kanionu temperatura w cieniu regularnie osiąga 480C. Przy zwiedzaniu tak olbrzymiego kanionu warto pamiętać o tym, aby pić i jeść regularnie podczas wycieczki, przeznaczyć jedną trzecią część czasu na drogę w dół, natomiast aż dwie trzecie na powrót, powinno kończyć się wycieczki do godziny 10.00 lub zaczynać po godzinie 16.00, poza tym nie powinno się starać w jeden dzień zejść na dno Wielkiego Kanionu i stamtąd wrócić. W trakcie zwiedzania kanionu cienia nie ma zbyt wiele, a wody pitnej nie ma po drodze w ogóle. Szlaki liczą zazwyczaj ponad 10 kilometrów.