Jak powstaje kanion?
Na Ziemi jest wiele formacji, na powstanie których człowiek nie ma wpływu. Jedną z takich formacji jest kanion. Kanion, czyli inaczej przełom powstaje w wyniku działania rzeki, wiatru, zmian temperatur, czy procesów chemicznych(kwaśny deszcz).
Tworzą się zazwyczaj na obszarach pustynnych i półpustynnych. Są to tereny, gdzie brak roślinności, która mogłaby zatrzymywać wodę opadową. Kaniony mogą być rzeźbione przez rzeki i modelowane wiatrem, ulegać naciskom deszczu i mrozu, gdyż każdy kanion powstaje i funkcjonuje w innych warunkach.
Skała, zazwyczaj wapienna poddaje się korozji trwającej latami. Jest to z jednej strony erozyjna działalność natury. Ciągłe działanie wody, temperatury, wiatru powoduje powstanie kanionów i jego niezwykłych formacji.
Należy pamiętać, że kaniony także powstają w dnach oceanów. Powstają zwykle na powierzchniach stoków kontynentalnych przy ujściach wielkich rzek. Najbardziej znany kanion to Wielki Kanion Kolorado, który ma 380 km długości i około 2 000 m głębokości.
Działanie zmierzające do powstania kanionu trwają latami(czasem są to miliony lat). Działania ta przynoszą skutek w postaci kanionu, który zachwyca swoim wyglądem. Czas powstawania kanionu szacuje się na około 10 milionów lat, kiedy skała poddawana jest erozji.
Przypuszcza się, że Wielki Kanion Kolorado powstał on jeszcze przed wielkim wymieraniem dinozaurów(65 mln lat temu), co sprawia,że jest najstarszym kanionem na świecie.
Kaniony, aby osiągnąć dzisiejszy wygląd były poddane wieloletniemu działaniu erozyjnego działania np. wody, zmiennej temperatury, wiatru.
Skały na dnie kanonu liczą ponad 2 miliardy lat, a każda warstwa geologiczna zawiera skamieliny morskich zwierząt, drzew i dinozaurów. Wszystko to sprawia, że każdego roku pojawiają się w kanionie miliony turystów z całego świata. Wielki Kanion Kolorado może się pochwalić różnorodnością flory i fauny. W kanionie żyje około 300 gatunków ptaków i 120 gatunków innych zwierząt. Spotykane zwierzęta to pumy, jelenie wirgińskie, bobry, owce kanadyjskie, łosie, węże, lisy, jaszczurki, wiewiórki skalne, wiewiórki ziemne. Z kolei przedstawicielami flory są kaktusy, sosny piniolowe, sosny ponderosy, świerki klujące i białe, jałowce wirgińskie czy jedlice zielone. W kanionie występuje 315 gatunków ptaków.
Kanion może pochwalić się wieloma odsłoniętymi warstwami geologicznymi z ostatnich 6 milionów lat. Wskazuje to na fakt, że skała musi przez długi czas podlegać korozji. Kanion jest długi na 466 km wzdłuż rzeki Kolorado, a w najszerszych miejscach posiada 29 km. Z kolei głębokość kanionu sięga dwóch kilometrów. Kanion jest objęty strefą ochronną pod nazwą Park Narodowy Wielkiego Kanionu, który obejmuje 495 tys. hektarów, gdzie znajdują się stepy, jaskinie, szczyty, wodospady, indiańskie wioski, ukryte wodospady, wiszące ogrody. Teren Wielkiego Kanionu rzeki Kolorado jest miejscem, gdzie można spędzić aktywnie czas w postaci wspinaczki, wycieczki rowerowej, spływu rzeką Kolorado, pieszych wycieczek.