Czym jest kanion dla ludzi?

Ludzie całe życie szukają sensu życia, piękna i niepowtarzalnych wrażeń. Kanion jest dziełem natury, który chociaż raz w życiu powinien zostać zobaczony na własne oczy. Miałoby to pokazać ludziom siłę natury. Zderzenie z takim cudem natury ma uświadomić człowiekowi jego kruchość w zderzeniu z otoczeniem. Po takim spotkaniu człowiek powinien przemyśleć swoje działania w stosunku do środowiska.

Piękno kanionów zawdzięczamy wodzie, która przez miliony lat drążyła je w skałach. Jednym z bardziej znanych kanionów jest kanion Colca w Peru, który jest dwa razy głębszy od słynnego kanionu rzeki Kolorado, choć jest dwa razy węższy. Dodatkowo oferuje widok wulkanów, gejzerów, trzykilometrowych skał, gigantycznych osuwisk skalnych i błotnych. Kolejnym znanym kanionem jest Kanion Antylopy położony na terenie rezerwatu plemienia Nawaho. Jego niesamowite kształty powstały w wyniku błyskawicznych powodzi rzeźbiących w skale różne kształty. Do kanionu tego jest zakaz wchodzenia samodzielnie, ze względu na ryzyko opadów. Innym znanym kanionem jest Wielki Kanion w USA, który jest chyba najbardziej okazałym kanionem na świecie i najbardziej popularnym. Atrakcją tego kanionu jest szklany pomost w kształcie podkowy nazywany „Skywalk”(zawieszony na wysokości ponad tysiąca dwustu metrów nad ziemią). Z kolei najdłuższy i najgłębszy rzeczny kanion na świecie to Kanion Jarlung-cangpo w Chinach. Natomiast najgłębszy kanion w Europie umiejscowiony jest w Czarnogórze. Kanion Tara został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Tymczasem chyba najbardziej malowniczy kanion znajduje się na terenie południowo-zachodniej Francji, kanion rzeki Verdon.

Ludzie doceniają piękno kanionu jako wartości, która była, trwa i będzie trwała długo po naszej śmierci. Monumentalna uroda kanionów- takich jak Wielki Kanion Kolorado, kanion Verdon we Francji czy kanion Colca w Peru pokazują jak małym jest człowiek w obliczu sił matki natury.

Dodatkowo kanion posiada wartość estetyczną ze swoim pięknem i cudownymi widokami. Dlatego też kaniony zaspokajają nasz głód pięknych widoków i krajobrazów. Zachwycają swoimi krajobrazami.

Kaniony są również dowodem naszej historii i pomagają ją poznać. Kaniony to także miejsce relaksu, odpoczynku i nostalgicznej zadumy.

Kanion to także ostoja dla poszczególnych gatunków zwierząt i dlatego też często objęta ochroną prawną. Kanion to często ostatni bastion dzikiej natury. Przełom to dla ludzi przejaw działalności natury, która jest nieprzewidywalna.

Kaniony są także często obiektem kultu miejscowych plemion i zajmują poczesną rolę w ich legendach od lat.

Przełomy są pięknymi formacjami natury, dlatego też nazywane są naturalnymi cudami świata. Kaniony do dziś nie są całkowicie zbadane ze względu na swoje rozmiary, strukturę lub roślinność.

Przełomy zapewniają niesamowitych wrażeń, które każdy zapamięta do końca życia. Kaniony to także dowód ciągłych zmian na Ziemi, ruchów tektonicznych. Przełomy spełniają funkcje turystyczne, rekreacyjne, kulturalne i inne.